Łączący w sobie funkcje prowadzenia tylnego koła i przenoszenia napędu system Paralever ogromnie redukuje siły wywierane przez wałek napędowy, które w przeciwnym razie utwardzałyby zawieszenie podczas przyśpieszania. Ruch w górę (nazywany efektem „gumowej krowy”) jest skutecznie kompensowany. Konwencjonalny wahacz musiałby mieć ponad 1,4 m długości, aby poradzić sobie z tym zadaniem. Zasadniczo stanowi on mechanizm równoległoboczny między przekładnią tylnej osi a ramą.
W systemie Paralever w motocyklach z nowym poprzecznym silnikiem twin i z silnikami generacji K drążek reakcyjny połączono przegubem ponad wahaczem. Zaletą nowej konstrukcji jest znacznie większy prześwit w okolicy tylnego koła.
Lekki odlew obudowy przekładni tylnej osi połączony jest wahliwie z jednostronnym wahaczem Paralever, który również wykonano z lekkiego odlewu. Znajduje się w nim wałek napędowy. W punkcie ugięcia tego złącza znajduje się dodatkowy przegub uniwersalny wału napędowego przenoszący moc na przekładnię napędową tylnego koła, której obudowa połączona jest drążkiem reakcyjnym z ramą. Sam wał napędowy jest również połączony ze zdawczym wałkiem skrzyni biegów przegubem uniwersalnym.
Kinetyka systemu Paralever jest tak zaprojektowana, że wał napędowy nie zmienia długości, a więc nie jest potrzebny żaden element suwakowy. Dla zapewnienia dodatkowej wygody wałek posiada zintegrowany tłumik drgań skrętnych. Wahacz Paralever jest osadzony w osi obrotu w ramie - zarówno w ramie z lekkich stopów modeli K, jak i w stalowej konstrukcji modeli z poprzecznym twinem - na bezobsługowych, regulowanych, stożkowych łożyskach rolkowych. W zależności od typu motocykla stożkowe koło zębate na tylnej osi przenosi moment napędu w odpowiedni sposób. Większe koło stożkowe, nazywane kołem koronowym, umieszczone jest łożysku kulkowym zazębionym wewnątrz i na zewnątrz rdzenia wału. Cały układ napędowy opiera się na ramie za pośrednictwem centralnego amortyzatora na wahaczu Paralever.  
W połączeniu ze zoptymalizowaną wagowo konstrukcją wahacza oraz mierzącemu 50 mm światłu kanału osi obudowy przegubu napędowego znacznie zredukowano masę nieresorowaną oddziałującą na tylne koło. Dzięki temu na nierównych nawierzchniach zawieszenie reaguje szybciej i precyzyjniej. Większa średnica kanału osi zapewnia również lepsze odprowadzanie ciepła z obudowy tylnej osi.
+ Dowiedz się więcej

Więcej szczegółowych informacji na temat technologii

spinner