Jedna opowieść, niezliczone historie

Ludzie, którzy w decydujący sposób kształtują historię motocykli BMW, łamią normy. Wszystko zaczęło się od głównego konstruktora, Maxa Friza, który skonstruował pierwszy model marki BMW Motorrad zaprezentowany na niemieckich targach motoryzacyjnych 28 września 1923 roku. W ślad za nim poszli inni konstruktorzy, kierowcy wyścigowi, wizjonerzy, którzy również podważali status quo. W 1924 roku Rudolf Schleicher odegrał wiodącą rolę w opracowaniu silnika do BMW R 37, pierwszego sportowego modelu BMW Motorrad. W 1937 roku Ernst Jakob Henne pobił rekord prędkości, osiągając 279,503 km/h na całkowicie zabudowanym modelu BMW z silnikiem o pojemności 500 cm³ z zamontowaną sprężarką. W 1939 roku Georg „Schorsch” Meier jako pierwszy nie-Brytyjczyk na swoim BMW z zamontowaną sprężarką wygrał organizowany podczas corocznego festiwalu Isle of Man TT motocyklowy wyścig szosowy Senior TT. Wciąż myślą przyszłościowo i na przykład opracowują nowe koncepcje pojazdów oparte na nowych napędach.

+ Dowiedz się więcej

100 lat na jednym obrazie

100 lat ujętych w jednym dziele sztuki: Motyw ten w zabawny i obrazowy sposób przedstawia najważniejsze wydarzenia ze 100-letniej historii BMW Motorrad. Jakie kamienie milowe możesz odkryć: silnik typu Boxer, zwycięską pozę Paryż-Dakar, jubileuszowy model z kokardą, fabrykę BMW Group w Berlinie i wiele innych.

+ Dowiedz się więcej
„ 

Your story makes ours complete x 100 years

 ”

Max Friz –
Główny konstruktor od 1917 roku

Od 1917 roku Max Friz jest głównym konstruktorem w BMW i poświęca się swojej wielkiej pasji: rozwojowi motocykli. W ciągu zaledwie czterech tygodni przelewa na papier kompletny rysunek konstrukcyjny. We wrześniu 2023 r. jego wizja, BMW R 32, zostanie zaprezentowana na niemieckich targach motoryzacyjnych. Reszta to historia. 

Hans A. Muth
Pierwszy projektant od 1971 roku

Hans A. Muth jest pierwszym projektantem, który dołączył do BMW Motorrad w 1971 roku. Swoje zamiłowanie do prędkości przenosi na drogi w 1973 roku, tworząc pierwszy Superbike marki BMW Motorrad. R 90 S zachwyca swoją stylistyką. W historii produktów BMW Motorrad pojawiają się liczne ikony stylu.

Edgar Heinrich
Wiceprezes ds. wzornictwa od 2012 roku

Od 2012 roku pod kierownictwem Edgara Heinricha obok wielu innych motocykli powstaje kultowe turystyczne enduro BMW R 1200 GS czy supersportowy motocykl S 1000 RR. Koncentruje się także na elektryfikacji mobilności, na przykład przy opracowywaniu awangardowego skutera elektrycznego CE 04 lub rozwoju wizji takiej jak Vision AMBY 2022.

100 lat na jednej wystawie

Film w serwisie YouTube dotyczący wystawy zorganizowanej z okazji jubileuszu 100-lecia marki BMW Motorrad

Pod hasłem „100 YEARS BMW MOTORRAD” jubileuszowa wystawa przybliża 100 lat historii marki BMW Motorrad. Wyrusz w podróż przez 100 lat pasji, wielkich marzeń i wspaniałych przeżyć. Podróżuj przez historię do wciągającego świata, który sprawia, że pasja do jazdy motocyklem jest odczuwalna wszystkimi zmysłami. Od scenerii offroadowych po środowiska miejskie – tutaj można poznać całe uniwersum marki BMW Motorrad. I tu również Ty jesteś częścią naszej historii.

+ Dowiedz się więcej

Lokalizacja

Lokalizacja

Wystawa znajduje się w słynnej „salaterce” Muzeum BMW w Monachium. W dniu 12. maja 2023 r. rozlegnie się sygnał startowy i bramy zostaną otwarte dla publiczności. To dobry powód, aby wybrać się na wycieczkę motocyklem – lub udać się tam całą rodziną.

+ Dowiedz się więcej

Nowy „stary” retro roadster

R 12 nineT

R 12 nineT

Ewolucja legendy. Nowy R 12 nineT to konsekwentna kontynuacja kultowego retro roadstera R nineT. Nowa ergonomia, większa dynamika i jeszcze więcej stylu retro. Model ten wciąż się rozwija, a jednocześnie pozostaje wierny sobie. Jak zawsze: #SoulFuel w czystej postaci. I wciąż: idealny do personalizacji. Jest w drodze… już możesz się cieszyć.

+ Dowiedz się więcej

Dwa modele kolekcjonerskie z okazji jubileuszu

Dwa modele kolekcjonerskie z okazji jubileuszu

W 2023 roku świętujemy naszą historię dwoma modelami edycyjnymi: BMW R 18 100 Years i BMW R nineT 100 Years. Dzięki chromowanemu zbiornikowi i technologii Paint-on-Chrome model R nineT przypomina model R 75/5 z 1969 roku. Model R 18 swoim zbiornikiem w kształcie kropli nawiązuje do wzornictwa modelu R 5 z 1936 roku. Oba modele kolekcjonerskie występują w limitowanej liczbie 1923 sztuk każdy.

+ Dowiedz się więcej

100 lat stylu i wyposażenia dodatkowego

Idealnie pasują do jubileuszu: nasza odzież, akcesoria i opcja wyposażenia Edition 100 Years. Dzięki wyjątkowym detalom, unikalnym fasonom i kształtom retro elementy kolekcji wyróżniają się na tle innych. Akcesoria, takie jak torby i maty motocyklowe, można rozpoznać między innymi po plakietce 100-lecia. Są one dostępne w różnych wzorach i rozmiarach. Odkryj tutaj wybrane produkty z kolekcji Edition 100 Years.

+ Dowiedz się więcej

„The Future Shack” – odcinek 2

W tym odcinku wyruszamy w podróż do Smart City Singapur. Zobacz tętniące życiem wielkie miasto z perspektywy naszych bohaterów i daj się zainspirować.

Odkryj teraz

History continues

spinner