Madame Freestyler

Sarah Lezito sprawia, że jej motocykl tańczy.

Sarah Lezito jest uważana za najlepszą kobietę-kaskaderkę na świecie. Była dublerką Scarlett Johansson w scenach z udziałem motocykli w filmie The Avengers 2, i pozostawiła w pokonanym polu wielu facetów podczas kaskaderskich mistrzostw świata. Obecnie Francuzka jest członkiem społeczności BMW Motorrad.

Dla mnie freestyle oznacza robienie tego, na co mam ochotę. Wsiadanie na motocykl, po to by się dobrze bawić. Freestyle to mój styl życia. ”

Sarah Lezito

Jazda Sarah Lezito to pracy trwa krótko. Dwudziestoczterolatka jedzie Rue de Champagne przez Épernay, mijają po drodze restauracje dla smakoszy i winiarnie dla koneserów. Moët & Chandon oraz niezliczone inne szlachetne marki mają swoją siedzibę tu w Szampanii, ojczyźnie francuskiego luksusu. Chwilę później Sarah dojeżdża do pustego miejsca parkingowego. To jej miejsce pracy. Godziny jej pracy są ruchome i nie ma współpracowników. Zamiast zaparkować, Sarah przyspiesza.

Przejeżdża przez cały parking, zawraca i przyjeżdża z powrotem na tylnym kole. Zmienia koło na przednie, po czym wykonuje obrót na kole pod kątem 180 stopni. Sarah przyspiesza, by wykonać ponowną jazdę na jednym kole, wskakuje na siedzenie i kładzie nogi na kierownicy. Przez dziesięć minut jej jazda przyprawia wszystkich o zawrót głowy, a to dopiero rozgrzewka. Motocykl dosiadany przez Sarah tańczy niczym koń zgrany z jeźdźcem. Jednak jej rumak ma o 159 KM więcej. Przyjeżdża tu codziennie na „swój” parking. Znają ją policja i mieszkańcy. To tutaj rodzą się sztuczki najlepszej kaskaderki na świecie.

+ Dowiedz się więcej

Jazda na jednym kole w winnicach

Ojciec Sarah Lezito rzadko widywał swojego quada, gdyż jego 13-letnia córka cały czas ćwiczyła jazdę na jednym kole.

Pod względem romantycznego pejzażu wyłącznie sąsiedni region może równać się z małym francuskim miasteczkiem Épernay. Winnice gnieżdżące się na łagodnych wzgórzach, otaczających małe wioski z wieżami romańskich kościołów. W jednej z tych wiosek Sarah Vignot dorastała w rodzinie właściciela winnicy. Jedna ze starszych sióstr Sarah nazywała ją Zito, i stąd wzięło się przezwisko Zito i późniejszy pseudonim sceniczny Lezito. Jej ojciec posiada quada, który służy mu do pracy w winnicy. Ale rzadko widuje swój pojazd. To dlatego, że dosiada go 13-letnia Sarah, aby spotykać się z przyjaciółmi i ćwiczyć jazdę na jednym kole. „Jeździłam na quadzie niemal codziennie i trenowałam jak szalona. Oczywiście quad nie wychodził z tego bez szwanku i w domu musiałam wymyślać różne wymówki” – wspomina Sarah. „Gdy w końcu prawda wyszła na jaw, moi rodzice nie wiedzieli, co o tym myśleć. Ale z czasem po prostu się do tego przyzwyczaili”. Wybucha śmiechem.

+ Dowiedz się więcej

Sarah rozważała pójście w ślady ojca. Później dostawała coraz więcej ofert związanych z kaskaderką i jazda na motocyklu stała się jej zawodem.

Wkrótce Sarah wyczerpuje możliwości robienia sztuczek na quadzie, ale wciąż nie ma dosyć. Jej ambicje sięgały znacznie dalej niż ambicje jej przyjaciół. W wieku 16 lat otrzymuje motocykl 125 cm3. Ten pojazd stwarza znacznie więcej możliwości, a Sarah szybko się uczy. W międzyczasie jej wioska stała się za mała. Sarah spotyka się z bratnimi duszami z całej Francji i ćwiczy z nimi w weekendy. W dni powszednie chodzi do szkoły; następnie przez dwa lata studiuje winogrodnictwo. Podoba jej się to i rozważa pójście w ślady ojca. Później dostaje jednak coraz więcej ofert związanych z kaskaderką i jazda na motocyklu staje się jej zawodem. Dla Sarah zaczyna się całkowicie nowy rozdział. „Moi przyjaciele i ja nigdy nie spodziewaliśmy się, że pewnego dnia stanie się to moją pracą. Jazda kaskaderska nadal jest dla mnie zabawą – tyle, że na innym poziomie”.

+ Dowiedz się więcej

Taniec uliczny

Jazda na jednym kole, obroty na kole, palenie gumy: Sarah Lezito doprowadza swoje sztuczki do perfekcji.

Sam zawód motocyklisty-kaskadera jest uważany za wyjątkowy. Ale jest tym bardziej niezwykłe, gdy praktykuje go kobieta. „Kaskaderka? Czy zobaczymy cię w kinie?” – pytają często ludzie. Są ciekawi i mają wiele pytań. Sarah chętnie na nie odpowiada. Mówi o swojej roli dublerki w filmach, o zawodach, mistrzostwach i pokazach. Nie ma osobnej kategorii dla dziewczyn. Sarah przeważnie rywalizuje jak równy z równym z chłopakami. „Mężczyźni faktycznie mają więcej siły i silną ekspresję podczas jazdy. Dlatego stworzyłam swój własny styl: skupiam się na równowadze i płynności”. To sprawia, że pokaz Sarah wygląda jak akrobatyczny taniec: pełen jednocześnie wdzięku, siły i determinacji. Taniec na asfalcie, na ulicy – taniec uliczny. Z jazdą na jednym kole, obrotami na kole, driftami, paleniem gumy i akrobatyką.

+ Dowiedz się więcej

Pokaz Sarah wygląda jak akrobatyczny taniec: pełen jednocześnie wdzięku, siły i determinacji.

„Staram się konsekwentnie pracować nad stylem i doprowadzić sztuczki do perfekcji.” Nie chce podejmować zbyt dużego ryzyka. Wierzy, że stopniowy wzrost i ciągłe doskonalenie to klucz do sukcesu – zwłaszcza, że w przeszłości miała już ciężki uraz kolana. „W październiku 2015 roku zerwałam więzadła krzyżowe w wypadku. Do lekarza poszłam dopiero cztery miesiące później. Ponieważ nie chciałam stracić sezonu 2016, przełożyliśmy operację na jesień. Był to błąd, ponieważ z powodu niestabilności kolana straciłam pewność ruchów i przez to sezon i tak był stracony”. Sarah ciężko trenuje i wywalcza powrót. W 2017 roku chce wcisnąć gaz do końca na S 1000 R.

+ Dowiedz się więcej
Musiałam ciężko pracować nad sobą, aby opanować nerwowość i jednocześnie bardziej otworzyć się na ludzi. ”

Sarah Lezito

Nieśmiałość albo show

Na początku największym wyzwaniem była dla Sarah trema.

Czy kaskaderskie sztuczki na motocyklu są trudne? Zdecydowanie. Ale Sarah nie ma z nimi problemu. Jej pasja wydaje się nie znać granic. Nie ma czegoś takiego, jak poddanie się. Jednak ogromnym wyzwaniem jest dla niej światło reflektorów. „Zawsze byłam nieśmiała i nigdy nie byłam za bardzo gadatliwa”. Na początku presja jest ogromna – zwłaszcza, że Sarah zawsze chce dać dobry pokaz i zrobić wszystko perfekcyjnie. „Stresowałam się, ponieważ wszystkie oczy były skierowane na mnie. Stres sprawił, że miałam problem z rękami. Po dwóch minutach jazdy byłam zablokowana” – wspomina. Trema miała na nią tak silny wpływ, że przyjaciele z trudem mogli ją poznać. Musiałam ciężko pracować nad sobą, aby opanować nerwowość i jednocześnie bardziej otworzyć się na ludzi. Jako dziewczyna z prowincji miałam z tym problem”.

+ Dowiedz się więcej

Na nieśmiałość nie było już miejsca. Sarah wybrała show.

W 2013 roku Sarah po raz pierwszy bierze udział w mistrzostwach świata w jeździe kaskaderskiej, które odbyły się w Polsce. Dwa lata później osiąga tam swój największy sukces. Jako jedyna dziewczyna wśród 75 uczestników kończy rywalizację na dziewiątym miejscu. „To było niewiarygodne, czułam się, jakbym zwyciężyła. Faceci, którzy zajęli wyższe miejsca, byli niesamowici! Nigdy nie posiądę takich umiejętności. Ale widzowie pewnie zapamiętają dziewczynę, nawet jeśli nie kojarzą mojego nazwiska”. Jest jednak sporo ludzi, którzy znają jej nazwisko: mając ponad 2,5 miliona fanów na Facebooku, Sarah Lezito jest równie słynna, co sama jazda kaskaderska. Ludziom, którzy śledzą jej profil, zdradza szczegóły codziennego treningu: zdjęcia i filmy, które kręci wraz z przyjaciółmi. Na nieśmiałość nie było już miejsca. Sarah wybrała show.

+ Dowiedz się więcej

Na światowej scenie

Jako kaskaderka-dublerka Scarlett Johansson, Sarah jeździła w scenach motocyklowych w stworzonym przez wytwórnię Marvel kasowym przeboju The Avengers 2.

Sława talentu Sarah Lezito dociera aż do Hollywood. Zaproszono ją do udziału w stworzonym przez wytwórnię Marvel kasowym przeboju The Avengers 2. Jako kaskaderka-dublerka Scarlett Johansson, jeździ w scenach z udziałem motocykli w filmie. „To był pierwszy film, w którym brałam udział, i od razu była to wielka produkcja. Jestem z tego bardzo dumna” – mówi Sarah z entuzjazmem. „To było szalone doświadczenie. Na planie było mnóstwo utalentowanych ludzi – kaskaderów występujących w scenach walki, jazdy na motocyklu czy pływania”. W 2016 Sarah pilotuje motocykl BMW R 1200 RT w thrillerze Inferno. Dzięki zaangażowaniu w pracę kaskaderki, zawody, pokazy i sesje filmowe Sarah zwiedziła cały świat. Często spędza w domu zaledwie kilka dni, po czym znowu wyjeżdża. „Czasem tęsknię za spokojnym życiem w domu. Ale gdy za długo siedzę w domu, brakuje mi podróży”.

+ Dowiedz się więcej

„Gdy dosiadamy motocykla, my kaskaderzy jesteśmy poważni i skupieni, ale poza tym to dobra zabawa – i freestyle” – mówi Sarah Lezito.

Ale zawsze, gdy Sarah robi sobie przerwę, cieszy ją czas spędzany w domu. „Ważne są dla mnie sen, dobre jedzenie i sporty na świeżym powietrzu. To dla mnie najlepszy sposób, by odzyskać siły. Nauczyłam się sporo o odżywianiu i wierzę, że dzięki zdrowemu stylowi życia mogę zrobić postęp.” Sarah nie ma harmonogramu treningowego. „Wstaję i wiem, jak się czuję. Słucham mojego ciała.” Przy całym swoim profesjonalizmie, Sarah sądzi, że nie należy zapominać o zabawie. „W odróżnieniu od innych sportów w jeździe kaskaderskiej rywalizacja nie odgrywa aż takiej roli. Jesteśmy bardziej jak rodzina. Gdy dosiadamy motocykla, jesteśmy poważni i skupieni, ale poza tym to dobra zabawa – i freestyle”.

+ Dowiedz się więcej

Więcej ciekawych historii.

Odpowiednie motocykle.

spinner