„Motocyklom zawdzięczam inspirację”

Wywiad z pisarzem Roberto Parodim.

Włoch Roberto Parodi był w swoim czasie bankierem i pisarzem. Wówczas człowiek z telewizji dostrzegł go jako autora książek o motocyklach, i powierzono mu prowadzenie autorskiego programu dokumentalnego. Nagle Roberto został pisarzem i prezenterem. Rzucił swoją pracę w banku. Odtąd jego życie wypełniają przygody i podróże, a motocykle są pożywką dla jego wyobraźni. 

Roberto, pasjonujesz się wieloma rzeczami. Jesteś teraz prezenterem telewizyjnym, dziennikarzem czy podróżnikiem?
Nazwałbym siebie pisarzem. Jestem przede wszystkim kimś, kto opowiada historie. Sądzę, że historie czynią naszą rzeczywistość bardziej interesującą i atrakcyjną.
Ale czy życie nie jest ciekawsze od historii zamieszczonych w książkach?
Jeśli chcesz opowiedzieć jakąś historię, musi znać temat, którego ona dotyczy. A ponieważ moje historie są zawsze o podróżach i przygodach, muszę jeździć po świecie motocyklem, aby pisać książki. Dlatego te dwie rzeczy wiążą się ściśle ze sobą.
Dlaczego piszesz o motocyklach?
Bo kocham te cudowne maszyny. Motocykl jest narzędziem wyobraźni: gdy jadę, myślę i marzę o przyszłości.
Czy masz życiowe motto?
CCC. To skrót od słów „cabeza”, „corazón” i „cojones”. Po hiszpańsku oznacza to głowę, serce i jaja (śmiech).

 

+ Dowiedz się więcej

Bardzo zapadające w pamięć. Co to dla ciebie oznacza?

To ironiczne podsumowanie najważniejszych cech motocyklisty: inteligencji i zdrowego rozsądku, miłości i wspaniałomyślności, oraz szczypty odwagi, którą każdy motocyklista posiada. 

A kiedy odkryłeś w swojej głowie ten rodzaj odwagi właściwy motocyklistom?

Na motocyklu zacząłem jeździć, gdy miałem 14 lat. Kocham to poczucie wolności, które daje mi motocykl.

Gdzie chciałbyś udać się, aby tego doświadczyć, i dlaczego?

Idealną trasą byłaby trasa transsaharyjska z Maroka do Senegalu. Kocham bycie w trasie. Gdy po raz pierwszy przejechałem tę trasę i dotarłem do Dakaru po 15 dniach, czułem się jak stary odkrywca, który przybył z Europy, aby odkryć Afrykę. Scrambler byłby idealnym pojazdem na taką podróż.

A gdybyś potrzebował towarzystwa, kogo najchętniej zabrałbyś ze sobą w podróż?

Chciałbym zabrać w długodystansową podróż moich synów, Pietra i Vittoria (mają 21 i 19 lat). To moje marzenie. Obydwaj jeżdżą na pięknych starych motorach i uwielbiają motocykle vintage. Tak, jak ich ojciec. Ale dlaczego?

+ Dowiedz się więcej

Rodzinę Parodich łączy nie tylko pasja do motocykli, których silniki wydają z siebie dobry dźwięk. Ich drugie wspólne hobby to muzyka, której dobrze się słucha. Roberto i jego dwóch synów grają w rodzinnym zespole o nazwie „Peter's Room”. Jego syn Vittorio (na zdjęciu po prawej stronie) gra na gitarze i śpiewa, tak jak Roberto. Pietro (po lewej stronie) gra na perkusji.

+ Dowiedz się więcej

Gdy Roberto nie podróżuje z synami, lubi jeździć ze swoimi trzema przyjaciółmi: Andreą, Franceskiem i Livio. Często podróżuje z nimi po świecie, kręcąc swój program telewizyjny „Born to Ride”. Jest to program dokumentalny, dzięki któremu widzowie dowiadują się, jakie przygody codziennie spotykają motocyklistów w trasie.

+ Dowiedz się więcej
Skąd wzięła się twoja pasja do scramblerów?
Sama koncepcja motocykli typu scrambler jest ściśle powiązana z wolnością, ponieważ stworzono je z różnych części innych motocykli, aby zaspokoić potrzeby kierującego. Oto prawdziwa wolność: wymyślanie i tworzenie tego, co potrzebujesz. Jazda na motocyklu tego typu to radość z prawdziwego ducha i stylu motocykla, stworzonego w niekonwencjonalny sposób przez niekonwencjonalnych ludzi.
Co podoba się buntownikowi, którego w sobie nosisz, w modelu R nineT scrambler?
To czysty scrambler, mający przy tym wszystkie specjalne funkcje. Czuły silnik, wygodne siedzenie i prawidłową pozycję podczas jazdy. Jest łatwy do sterowania i czuje się bliskość w motocyklem.
Jak wygląda twój idealny dzień na R nineT Scramblerze?
Jest wiosna i mamy niedzielny poranek. Wcześnie docieram na miejsce spotkania w centrum Mediolanu, wypijam kawę i wraz z przyjaciółmi udaję się w kierunku Riwiery Liguryjskiej. Nad brzegiem morza rozkoszujemy się zapachem śródziemnomorskiej roślinności w pierwszych tegorocznych ciepłych promieniach słońca, parkujemy nasze scramblery przed małą restauracją i jemy spaghetti alle vongole. Czy może być coś lepszego?
+ Dowiedz się więcej

Uczciwy. Nieokiełznany. Chłodzony powietrzem.

Poczuj wiatr, wychylaj się na każdym zakręcie i doświadczaj wolności na każdym przejechanym metrze - R nineT Scrambler BMW pozwala Ci być tym, kim jesteś. Twardy, niekonwencjonalny i przeciwny ustalonym standardom, jedzie tam, gdzie chcesz. Stworzony dla każdego, kto chce, aby jego motor był czysty, minimalistyczny i by łamał wszystkie zasady.

O R nine T Scramblerze

Więcej ciekawych historii.

Odpowiednie motocykle.

Wyłączenie odpowiedzialności

Przedstawione pojazdy mogą być modyfikowane i wyposażane w akcesoria od dostawców zewnętrznych i/lub własne komponenty, które nie są produkowane, dystrybuowane ani testowane przez BMW. BMW nie ponosi żadnej odpowiedzialności za modyfikacje (w tym za montaż, właściwości i wykorzystanie przedstawionych akcesoriów). UWAGA: Modyfikowanie pojazdów seryjnych (w tym montaż i użytkowanie komponentów firm trzecich i własnych) może wpłynąć na właściwości jezdne! Prowadzenie naszych pojazdów w zmodyfikowanym stanie odbywa się na własne ryzyko.

spinner