Żyje, by jeździć.

Jeździ, by żyć.

Przedstawiamy: Inga Birna Erlingsdóttir, obecnie jedyna islandzka policjantka jeżdżąca na motocyklu. Motocykle są wielką pasją Ingi. Podczas służby jeździ codziennie przez cały dzień. W czasie wolnym zamienia swój policyjny motocykl na BMW GS.

Zdeterminowana, by odnieść sukces

Nie jest łatwo być kobietą w środowisku zdominowanym przez mężczyzn, ale Inga Birna Erlingsdóttir nigdy nie dała się odstraszyć. Gdy wstąpiła do szkoły policyjnej w Islandii, postanowiła dołączyć do motocyklowych oddziałów policyjnych. Choć wiedziała, jak trudno jest zyskać akceptację policjantów na motocyklach, sprawiło to, że ta brunetka o jasnoniebieskich oczach z jeszcze większą determinacją dążyła do zdobycia upragnionej pracy na dwóch kółkach.

 „Wspaniale było dostać w końcu szansę, by się sprawdzić” – mówi 38-latka z miejscowości Mosfellsbær. „Po długim szkoleniu, gdy udało mi się zdobyć szacunek kolegów, rozpoczęłam służbę jako policjantka motocyklowa w 2015 roku. Gdy na ulicy ludzie widzą mój warkocz wystający spod kasku, zawsze muszą się upewnić – po prostu zaskakuje ich widok kobiety-policjanta na motocyklu!”

+ Dowiedz się więcej

Czas na rozrywkę po zakończeniu pracy.

Czas na rozrywkę po zakończeniu pracy.

 

Jazda na motocyklu stanowiła zawsze kluczowy element w życiu Ingi. W czasie, gdy nie patroluje ulic Reykjaviku, odbywa wycieczki na swoim BMW F 650 GS. Zawsze chciała mieć motocykl BMW, ale gdy zaczęła się za takim rozglądać 8 lat temu, okazało się, że na Islandii nie można go kupić.

 

+ Dowiedz się więcej

 

"Zdecydowałam się na import GS z Danii, gdyż na Islandii nie mogłam go kupić. Zorganizowałam transport, odebrałam maszynę w porcie i pojechałam na niej do domu. To był początek wielkiej pasji do motocykli tej marki. Jestem pewna, że byłam pierwszą kobietą-właścicielką GS na Islandii."

 

+ Dowiedz się więcej
Dzięki uczestnictwu w rundzie kwalifikacyjnej zyskałam poczucie celu i misji – zachęcić inne kobiety na Islandii do jazdy motocyklem. ”

Inga Birna Erlingsdóttir

Zwycięstwo w zasięgu ręki

Gdy Inga usłyszała, że firma BMW Motorrad planuje utworzenie kobiecego zespołu, który weźmie udział w międzynarodowej edycji GS Trophy, od razu wiedziała, że chce być częścią tej ekscytującej inicjatywy. "Szczerze mówiąc, nie sądziłam, że mnie przyjmą. Przesłałam wideo ze zgłoszeniem, a w dniu urodzin otrzymałam wiadomość e-mail z informacją, że zostałam zaangażowana do rundy przedwstępnej. Byłam w siódmym niebie." Kilka tygodni później Inga poleciała do RPA, gdzie dołączyła do dziewięciu innych motocyklistek jeżdżących na GS, które zostały wybrane spośród łącznej liczby 120 kobiet.

Razem walczyły o możliwość reprezentowania swojego kraju (i płci) podczas International GS Trophy, najsłynniejszego na świecie motocyklowego wyścigu terenowego dla klientów. "Już podczas pierwszego spotkania zdałam sobie sprawę, że jest to wyjątkowa grupa kobiet, ponieważ każda z nich dostała szansę uczestnictwa w rundzie kwalifikacyjnej. Osobiście nie uważałam tego za rywalizację, gdyż byłam przeszczęśliwa, że po raz pierwszy mogę uczestniczyć w wyścigu z innymi kobietami!" 

 

+ Dowiedz się więcej

Po serii trwających trzy dni intensywnych rund kwalifikacyjnych w Country Trax Enduro Park, Inga zajęła piąte miejsce i tym samym nie zakwalifikowała się do zespołu kobiecego. Ale gdy minęło początkowe rozczarowanie, przyszła refleksja o tym, jak niezwykłe doświadczenie było ich udziałem, oraz o wyjątkowej atmosferze i poczuciu koleżeństwa, jakich doświadczyła w grupie kobiet-motocyklistek z całego świata.

+ Dowiedz się więcej

 

"Dzięki uczestnictwu w rundzie kwalifikacyjnej zyskałam poczucie celu i misji – zachęcić inne kobiety na Islandii do jazdy motocyklem" – mówi Inga ze szczerym entuzjazmem. "Po powrocie do domu skontaktowałam się z wszystkimi kobietami, które interesują się jazdą terenową, i zorganizowałam spotkanie. Pojechałyśmy w miejsce, gdzie mogłyśmy trenować. Nie wszystkie z nas posiadały motocykl GS firmy BMW, ale byłyśmy podekscytowane możliwościami tego modelu. A ja odkryłam w sobie pasję nauczycielską. Jazda GS w niewiarygodny sposób zmieniła moje życie."

 

+ Dowiedz się więcej

Koniec z izolacją.

Inga nadal utrzymuje kontakt z kobietami jeżdżącymi na GS, które brały udział w kwalifikacjach w RPA, i spotkała się z czterema zwyciężczyniami w lipcu podczas Dni BMW Motorrad w Niemczech. "Bycie częścią społeczności BMW Motorrad było dla mnie spełnieniem marzeń.

Dzięki temu, że jeżdżę na motocyklu, mam teraz przyjaciół na całym świecie. Spotkania z tymi ludźmi to jak spotkania z członkami rodziny – wszyscy mają tę samą pasję i podtrzymują ducha GS."

+ Dowiedz się więcej

Wyspiarskie życie

Poza tym, że jeździ na motocyklu, Inga jest również utalentowaną artystką i wychowuje samotnie 16-letniego syna, który uprawia wyczynowo gimnastykę. Jej wielkim marzeniem jest odbyć na motocyklu podróż dookoła świata, w której będzie jej towarzyszył jej syn. Do tego czasu chce zajmować się promocją Islandii jako miejsca dla miłośników przygód i aktywnego wypoczynku.

+ Dowiedz się więcej

 "Niewiele jest miejsc mogących się równać z Islandią jako celem wypraw motocyklistów, a GS kupiłam dlatego, że umożliwia mi dotarcie dokładnie tam, gdzie chcę. Kocham wyżyny i góry z ich zapierającymi dech w piersiach kolorami i krajobrazami. Nasz kraj idealnie nadaje się do organizowania wycieczek motocyklowych, zwłaszcza przez biura podróży takie jak Biking Viking, których flota obejmuje GS BMW od kiedy oferują wycieczki."

+ Dowiedz się więcej

Po doświadczeniu osobiście korzyści, jakie niosą ze sobą szkolenia, poczucie koleżeństwa i podróże, Inga pragnie podzielić się swoją wiedzą z innymi i pomóc im stać się lepszymi motocyklistami. Jej plany na przyszłość obejmują także zdobycie kwalifikacji instruktora jazdy, dzięki czemu mogłaby pomagać innym w odkrywaniu przyjemności jazdy motocyklem. "Uważam za swój obowiązek sprawienie, by moje życie było jak wyczynowa przejażdżka na motocyklu.

Podczas długich zimowych miesięcy na Islandii jestem zawsze nieszczęśliwa, gdyż muszę siedzieć w radiowozie, i czuję się świetnie, gdy przychodzi wiosna i mogę znowu założyć motocyklowy kask. Gdy dosiadam motocykla, chcę podzielić się swoją radością z innymi. Czy nie o to właśnie chodzi w jeździe na motocyklu – o dzielenie się swoim życiem i swoją pasją z wszystkimi dookoła? "

+ Dowiedz się więcej

Więcej ciekawych historii.

Odpowiednie motocykle.

spinner