Ludzie i miejsca

Siedem powodów, aby zabrać swój motocykl GS do Mongolii.

Skauci są podekscytowani. Po dokonaniu eksploracji terenów w Mongolii są już pewni: czeka Cię wspaniała przygoda na GS, bez względu na to, czy bierzesz udział w International GS Trophy 2018, czy też pałasz żądzą przeżycia kolejnej przygody. Chłoń ducha GS w Azji Środkowej.

Żwirowe drogi to Twój typ nawierzchni.

Żwirowe drogi to Twój typ nawierzchni.

Wiatr na twarzy, pył pod stopami: Mongolia to naprawdę wspaniałe miejsce, by przeżyć wielką przygodę na swoim GS. Połączenie pustyń i stepów czyni ten kraj wyjątkowym. Tory żwirowe i szutrowe będą dla Ciebie prawdziwym wyzwaniem. Na swoim motocyklu będziesz musiał pokonać rzeki i wiele łańcuchów górskich. Przejedź swoją maszyną przez stepy, wydostań się z błotnistych kolein. Każda sekunda wymaga pełnej koncentracji. Czyste doświadczenie jazdy w terenie.

+ Dowiedz się więcej

Naprawdę pokonasz ogromną przestrzeń.

Naprawdę pokonasz ogromną przestrzeń.

Wyobraź sobie, że dotrzesz na motocyklu do najdalszego zakątka planety: będziesz jechać ścieżkami, na których tylko wilki, dzikie koty i dzikie konie zakłócą Twoją samotność. Po niebie krążyć będą sępy i orły stepowe. Dzikie piękno ogromnego kraju, graniczącego od północy z Rosją i od południa z Chinami. Mongolia to jeden z najrzadziej zaludnionych krajów na Ziemi. Świat szerokich, otwartych przestrzeni. Idealne terytorium dla motocyklistów jeżdżących GS.

+ Dowiedz się więcej

Wystarczająca ilość przestrzeni: konie koczowniczych plemion są na słabo zaludnionym stepie u siebie.

Doświadczysz magicznych momentów.

Jurty są jak maźnięcia pędzlem na jałowym pejzażu.

Doświadczysz magicznych momentów.

W południowej części Mongolii zieleń staje się coraz rzadsza, gdy Twoim oczom ukazuje się pustynia Gobi – szósta co do wielkości na świecie. Musisz użyć tu wszystkich posiadanych umiejętności, gdyż Twój GS jedzie przez piasek i żwir. Przy odrobinie szczęścia podczas gorących, letnich dni można zobaczyć fatamorganę. Statystycznie klimat Mongolii to 260 słonecznych dni w ciągu roku. Magiczne momenty w Mongolii. Kolorowe formacje skalne i naturalne efekty świetlne stale przekształcają krajobraz, który odkrywasz podczas jazdy motocyklem.

+ Dowiedz się więcej

Mongołowie to motocykliści.

Wśród eksponatów w muzeum kolejnictwa w stolicy kraju Ułan Bator są stare lokomotywy spalinowe.

Mongołowie to motocykliści.

Jadąc motocyklem w Mongolii, nie będziesz sam. Dla Mongołów równie ważne jak konie są konie mechaniczne. Liczne są rosyjskie repliki starych BMW; wozy ciągnięte przez konie często służą za taksówki. Jeśli chcesz, by Twój motocykl chwilę odpoczął, możesz dla jeszcze większego urozmaicenia przejechać się w wózku bocznym. Na wyboistych mongolskich drogach motocykle ciągle się psują. Ale Mongołowie to mistrzowie improwizacji. Zawsze znajdą sposób, aby przywrócić stary motocykl do życia. Na prowincji pojedyncze motocykle służą zazwyczaj innemu celowi: wypasowi owiec.

+ Dowiedz się więcej

Będziesz zachwycony gościnnością.

Będziesz zachwycony gościnnością.

Podczas swojej przygody GS spotkasz koczowników, których życie od wielu pokoleń cechuje skromność i prostota. Ognisko we wnętrzu jurty podtrzymuje wysoką temperaturę wody w ciągu dnia. Jeśli złożysz wizytę gościnnym mieszkańcom stepów, przywitają cię filiżanką herbaty i podadzą pudełko tabaki. Albo poczęstują cię kumysem, czyli sfermentowanym kobylim mlekiem – ten odświeżający, musujący i gorzkawy napój to narodowy napitek Mongołów.

+ Dowiedz się więcej

Imponujący posąg konny Czyngis-chana wznosi się ku niebu na wysokość 30 metrów.

Jesteś odkrywcą.

Niezwykły budynek: klasztor Gandan to mongolskie sanktuarium narodowe.

Jesteś odkrywcą.

Jako motocyklista na GS zawsze działasz w trybie odkrywania: podążaj na swoim motocyklu śladami Czyngis-chana. Upamiętnia go wiele miejsc i opowieści. Jego imię nosi międzynarodowe lotnisko. Choć upłynęły stulecia od jego śmierci, każde dziecko opowiada historie na jego temat. Czyngis-chan zjednoczył mongolskie plemiona w jedno wielkie imperium pod koniec XII wieku. Na początku XIII wieku na czele swojej kawalerii podbił ogromne obszary w Azji Środkowej i w północnej części Chin. Upamiętnia go monumentalny posąg konny, znajdujący się 50 km od stolicy. Doskonałe miejsce na postój.

+ Dowiedz się więcej

Urzekną cię kontrasty.

Buddyzm jest zakorzeniony w codziennym życiu wielu Mongołów.

Urzekną cię kontrasty.

Noc i dzień: różnice między temperaturą za dnia i w nocy sięgające 30 stopni będą wyzwaniem dla Ciebie i twojej maszyny. Musisz spakować ciepłe ubrania, nawet latem.

Miasto i wieś: stolica kraju Ułan Bator, w której mieszka 1,5 miliona ludzi, skupia około połowy populacji kraju. Drugą połowę stanowią rodowici mieszkańcy stepów. Mieszkają w skromnych siedzibach ze swoimi zwierzętami, które są zarazem ich źródłem utrzymania, i na ogół podtrzymują tradycje swoich koczowniczych przodków.

Tradycja i nowoczesność: Budda, Czyngis-chan i koczownictwo to tradycje Mongołów, narodu o rosnących aspiracjach w zakresie wykształcenia. Telewizja, zamożność i globalizacja stymulują aspiracje materialne w kraju, w którym nadal używa się tradycyjnego mongolskiego pisma. Coraz bardziej maleje znaczenie języka rosyjskiego jako drugiego języka. Obecnie młode pokolenie mówi po angielsku.

+ Dowiedz się więcej

Więcej ciekawych historii.

Odpowiednie motocykle.

spinner